Laser v liečbe

Laser v liečbe gynekologických ťažkostí
spôsobených vaginálnym relaxačného syndrómom (laxitou) a atrofiou pošvy

Uvoľnenie vagíny a jej rozšírenie (vaginálny relaxačný syndróm) je prirodzený proces spojený so starnutím ženského organizmu, ovplyvnený predovšetkým pôrodmi (preťažením vaginálneho kanála počas pôrodu). Dôvodom môže byť aj obezita, namáhavá fyzická práca, stav po gynekologických operáciách a v neposlednom rade aj genetická dispozícia každej ženy. S pribúdajúcim vekom ženám ubúda kolagén, mení sa hladina hormónov , znižuje sa tonus a hrúbka pošvových stien, v sliznici pošvy ubúdajú vrstvy a dochádza k jej stenčeniu- atrofii.

Následky atrofie a vaginálneho relaxačného syndrómu sú najmä:

• únik moču •
• opakujúce sa zápaly pošvy •
• ťažkosti pri pohlavnom styku a nedostatočné uspokojenie v intímnom živote •
• suchosť •
• pálenie pošvy •

Ako sa pošvová atrofia prejavuje?

Najčastejšie ide o svrbenie a podráždenie vonkajších rodidiel, nedostatočnou pošvovou lubrikáciou, suchosťou a podráždením, opakovanými infekciami či dokonca bolesťou počas styku. Prejavuje sa u žien rôzneho veku a väčšinou súvisí s nedostatkom estrogénu a má bohužiaľ tendenciu sa časom zhoršovať. Vlastný pokles estrogénov nastáva buď fyziologicky (starnutím), alebo je vyvolaný
operáciou, prípadne sa prejaví ako dôsledok liečby rakoviny pohlavných orgánov (prsníka) často mladých žien. Nepríjemné pocity spojené so zmenou pošvovej sliznice znižujú kvalitu života a ovplyvňujú partnerské vzťahy. Ide často o ženy okolo tridsiatky, ktoré dovtedy viedli aktívny sexuálny život a kde nedostatok sexu môže vážne narušiť partnerský vzťah, ktorý beztak prechádza ťažkou skúškou. Tu sa atrofia vyvíja a zhoršuje veľmi rýchlo a MonaLisaTouch je v podstate jediné fungujúce riešenie. Ďalšou veľkou skupinou sú ženy po pôrode kde popôrodná laktačná pošvová atrofia znemožňuje návrat k plnohodnotnému sexuálnemu životu aj u veľmi mladých žien. Dojčenie býva spojené s nízkou hladinou estrogénu, čo je podkladom pre rozvoj pošvovej atrofie (nulová lubrikácia, pálenie, suchosť). Spolu s jazvou po pôrodnom poranení, nedostatkom spánku, istou zmenou priorít a po období pohlavnej abstinencie v závere tehotenstva a počas šestonedelia nastáva ďalší veľmi silná zaťažkávacia skúška pre partnerský vzťah. Metóda MonaLisaTouch je schopná pomôcť aj mladým ženám po pôrode, aby bol sexuálny zážitok to, čo býval, a takéto ošetrenie so svojím kolagenotvorným pôsobením v kombinácii s aktívnym tréningom panvového dna predstavuje najlepšiu prevenciu močovej inkontinencie po pôrode a neskôr.

Ako sa prejavuje vaginálny relaxačný syndróm ?

V dôsledku straty pružnosti, zníženia sily a ovládateľnosti vaginálnych svalov, väzív a sliznice sa vagina rozšíri, čo môže to viesť k redukcii orgazmov až k ich úplnej strate a to nielen u ženy ale aj jej sexuálneho partnera. Rozšírenie vagíny a jej uvoľnenie má neblahý vplyv na sexuálne uspokojenie a vedie k zníženiu sexuálnej rozkoše. Laserovým ošetrením je možné zúžiť vagínu až o 30%, zvýšiť jej pružnosť a vlhkosť. Laserové ošetrenie vedie k omladeniu sliznice pošvy. Zlepšenie lokálnej imunity sliznice pošvy pomáha liečbe vaginálnych infekcií a vaginálnej mykózy .

Ako dochádza k úniku moču?

Kombináciou oboch procesov dochádza k stenšeniu pošvovej sliznice a uvoľneniu pošvových stien. Týmto zároveň dochádza k porušeniu uzáverového mechanizmu močového mechúra s následným samovoľným únikom moču pri fyzickej aktivite, kašli, smiechu a podobne.